تخفیف 105.000 تومانی در دوره تصویری عزت نفس و خوشبختی!!!

تاثیر باورها بر عزت نفس

باور چیست؟

در این مقاله قصد داریم در مورد کلمه ای به نام باور صحبت کنیم. بیشتر افراد نمی‌دانند باور چیست؟ اگر این مقاله را مطالعه کنید به زودی خواهید دانست که باور چیست؟ و باورهای انسان چه نقشی در زندگی او دارند.به راستی باور چیست؟ چرا کسانی که باورهای مخربی را در ذهن خود پرورش میدهند همیشه منتظر شکست هستند و در نهایت هم خود را شکست خورده می‌یابند.

اگر بدانید که باور چیست؟ و باورهای محدود کننده و مخرب چه بلایی میتوانند سر انسان بیاورند هرگز باورهای مخرب را در ذهن تان پرورش نخواهید دادباور به چیزی گفته می‌شود که انسان به آن اعتقاد قوی دارد. در بیشتر اوقات به باور، ایمان هم گفته می‌شود. به تکرار چندین باره یک فکر باور می گویند. افکار شما در این جهان ارتعاشات و فرکانس هایی دارند. باور را می توان به گونه ای دیگر نیز تعریف کرد.

ارتعاشاتی که چندین بار تکرار می شوند، در ذهن انسان باورها را تشکیل می دهند. به صورت دقیق تکرار ارتعاشات شما باورهای شما را می سازند.مثلاً شما باور دارید که اگر صبح از خواب بیدار شوید و آسمان ابری نباشد، خورشید را در آسمان خواهید دید.دیدن خورشید در آسمان یک باور است. یا اینکه باور دارید که وقتی که روز به پایان رسید شب فرار میرسد.اگر فکر می‌کنید که برای موفق شدن باید کارهای سخت انجام دهید به این معنی است که شما باور دارید که انجام کارهای سخت منجر به موفقیت می‌شود.

اگر فکر می‌کنید که میتوانید کاری را با موفقیت انجام دهید پس شما به توانایی خودتان باور دارید و باقدرت برای انجام آن کار اقدام می‌کنید؛ و یا برعکس اگر فکر می‌کنید که نمیتوانید کاری را انجام دهید پس شما به توانایی خودتان باور ندارید.باور چیست؟ باور یعنی اینکه به بودن و یا نبودن چیزی یا به انجام شدن و یا نشدن کاری اعتقاد دارید. پس اگر بخواهیم در یک جمله باور را تعریف کنیم میتوانیم بگوییم:باور به اعتقاد قلبی به بودن و یا نبودن چیزی و یا انجام پذیر بودن و یا انجام ناپذیر نبودن کاری می‌گویند که از تکرار افکار هم نوع ساخته می شوند

چرا اشخاص هدف گذاری نمی کنند ؟

باورهای هر انسان به او میگویند که او چگونه انسانی است.مثلاً اگر شما باور دارید که انسان شجاعی هستید پس در واقعیت هم کارهایتان را به‌صورت شجاعانه انجام می‌دهیدهنری فورد می گوید: اگر فکر می‌کنید، می‌توانید پس میتوانید و اگر فکر می‌کنید، نمی‌توانید پس نمی‌توانید.این باور شما است که از شما انسانی قوی و توانمند و یا انسانی ضعیف و ناتوان می‌سازد. باور انسان می تواند او را ضعیف و یا توانمند کند

گاهی اوقات باورهای انسان بر اساس تجربیات گذشته او شکل می‌گیرند. فرض کنید برای سخنرانی در یک جمع دعوت‌شده‌اید. اگر شما دو یا سه بار سخنرانی ضعیفی در مراسم‌های مختلف اجرا کنید کم‌کم به این نتیجه می‌رسید که سخنران خوبی نیستید.اگر به این باور برسید که سخنران ضعیفی هستید، این باور به شما اجازه نخواهد داد که از همه توان خود برای سخنرانی های دیگر استفاده کنید.حال اگر برعکس آن اتفاق بیفتد و شما دو یا سه سخنرانی موفقیت آمیزی داشته باشید به این باور خواهید رسید که سخنران خوبی هستید. در نتیجه‌ی این باور اعتماد به نفس شما افزایش پیدا می کند و بعدها سخنرانی‌های بهتری ارائه خواهید داد.

باورهای شما به‌صورت ناخودآگاه ساخته می‌شوند و در توانمند و یا محدود کردن شما نقش قدرتمندی بازی می‌کنند. اگر کسی را می‌بینید که همیشه به‌خوبی سخنرانی می‌کند به این معنی است که او باور دارد سخنران خوبی است.اگر شما باور دارید که آدم ضعیفی هستید پس در انجام کارهایتان به صورتی عمل می‌کنید که ضعیف بودن خود را ثابت کنید؛ یعنی باور قوی بودن شما را قوی می‌کند و باور ضعیف بودن شما را ضعیف می‌کند

اصلاح باورهای درونی برای تقویت عزت نفس

باورها مجموعه ای از اندیشه های یک فرد می باشند، که آن ها را به عنوان واقعیت قبول دارد. باورهای یک شخص، روی تمامی کارهایی که انجام می دهد تاثیر می گذارد که در ادامه برای شما دوستان عزیز سایت آگاه باشیم این موارد را به طور کامل شرح خواهیم داد. با ما همراه باشید

چگونه سریع تر از آنچه تصور می کردید به خواسته هایتان برسید؟

افزایش عزت نفس با اصلاح باورهای درونی

۱ – افراد با عزت نفس و اعتماد به نفس به این باور رسیده اند که می توانند همان چیزی باشند که همواره آرزوی آن را داشته اند. چنین افرادی همواره باور دارند که می توانند به تمامی اهدا فشان، حتی هدف های دشواری که غیر ممکن به نظر می رسد هم دست پیدا کنند.

۲ – افرادی که به این باور رسیده اند که نمی توانند کاری را درست انجام دهند، خودشان باعث می شوند تا توانایی انجام آن ها را از دست بدهند و در واقع آن چه که تعیین کننده نتایج می باشد باورهای آن فرد است نه توانایی هایی که در واقعیت دارد.

۳ – تفکرات منفی که در ذهن یک فرد می باشند همانند ترمزی خودکار هستند که برای افرادی خاص تنظیم می شوند که دقیقا در مقابل مانع هایی که در گذشته وجود داشته، ترمز می کنند. این مسئله بسیار اهمیت دارد که تمامی باورهای نادرست ذهنتان که باعث نابودی عزت نفس شما می شود را کنار بگذارید و البته این مسئله امری ممکن نیز می باشد.

باید به این نکته توجه داشته باشید که هیچ باوری وجود ندارد که به صورت دائمی و همیشگی در ذهن و مغز انسان باقی بماند، چرا که باورها حاصل آموخته های یک فرد می باشند که امکان بررسی و اصلاح نیز دارند و گاهی ممکن است حذف شوند.

۴ – ذهن نیمه هوشیار یک انسان، به محض آن که تشخیص دهد باوری جدید وارد آن شده است تلاش می کند تا آن را با ارزش بداند، در نتیجه متوجه می شوید که تمامی شواهد موجود از باور و مسیر فکری که در پیش گرفته اید حمایت می کنند و تمامی مواردی که با آن ها در تناقض می باشند را از بین می برند

گام هایی برای اصلاح باورها جهت تقویت عزت نفس

گام اول – در این گام شما می توانید تمامی باورهایی که در تداخل با اعتماد به نفس، عزت نفس و احساس شادی شما می باشند را به وسیله ی روش های زیر اصلاح نمایید.

ریشه احساسات منفی هر فرد در چیست؟

۱ – ابتدا تمامی باورهایی را که احساس می کنید نیاز دارند تغییر کنند و تمامی باورهایی را که به جای باورهای قبلی تان می خواهید جایگزین کنید را تعیین نمایید.۲ – از طریق به چالش کشیدن باورهای قدیمی خود، راهکارهای جدیدی را به وجود آورید.۳ – تصورات خود را تغییر دهید و فکر کنید که کار کردن بر روی باورهای جدیدتان را شروع نموده اید و به نتایج مورد نظرتان نیز دست پیدا کرده اید.۴ – سعی کنید رفتار تان به گونه ای باشد که باورهای جدید تان را به طور کامل قبول کرده اید، چرا که هر چه بیشتر این تمرین را انجام دهید سستی در عملکرد و عدم توانایی انجام کارها، کمتر بر شما غلبه می کند.

گام دوم – در کمترین زمان ممکن پنج باور مثبت و پنج باور منفی که در مورد خودتان دارید را یادداشت کنید، سپس آن ها را فهرست بندی نمایید.

گام سوم – تعیین کنید که کدام یک از باورهایی که در قدم دوم یادداشت کرده اید را دوست دارید و کدامیک از آن ها بر روی روابط شما و موفقیت های زندگی تان تاثیر مثبتی دارند و در مقابل کدام یک از باورها تاثیراتی نادرست و منفی از خود بر جای می گذارند و برای شما ناخوشایند هستند.تمامی باورهایی که تاثیر منفی دارند را به صورت جداگانه مشخص کنید و باورهای متضاد با آن ها را نیز یاداشت نمایید. برای مثال می توانید آن ها را به استفاده از یک سری جملات کلیدی مثبت تغییر دهید. مانند: «باور من به خودم بسیار زیاد است»، «من به خودم باور زیادی دارم چرا که فرد جذابی هستم» و «من باهوشم، در نتیجه باور زیادی نسبت به خودم دارم»!

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 10 =

توسط
تومان