تخفیف 105.000 تومانی در دوره تصویری عزت نفس و خوشبختی!!!

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس چیست؟

عزت نفس چیست؟

خودتان را باور کنید. این یک نکته ی است که مدام با اون روبه رو می شوید.در کتاب ها,  نمایش های تلوزیونی, سمینار ها و حتی افسانه ها.به ما مدام گفته می شود اگر به خودمون ایمان داشته باشیم, می تونیم هر کاری را انجام بدیم.اعتقاد به خود و پذیرفتن خود عامل مهمی در موفقیت , روابط و خوشبختی است. عزت نفس به زبان ساده یعنی نگرش شخص نسبت به خود است.کارشناس عزت نفس موریس روزنبرگ  عزت نفس را نگرش مطلوب یا نامطلوب نسبت به خود توصیف می کند.

عوامل زیادی هستند که بر عزت نفس ما تاثیر می گذارند عبارت اند از: ژنتیک, شخصیت, تجارب زندگی, سن , سلامتی, اندیشه ها, شرایط اجتماعی, واکنش دیگران, مقایسه خود با دیگران . یک نکته ی مهم اینه که عزت نفس ثابت نیست.عزت نفس قابل انعطاف پذیر و قابل اندازه گیری است,  این یعنی اینکه می تونیم اون رو بهبود بدیم.عزت نفس همان چیزی است در مورد خودمون فکر میکنیم, احساس می کنیم و به آن ایمان داریم.در جهان عزت نفس به این شکل شناخته شده که یعنی ما انسان ارزشمندی هستیم , موجودات شایسته عشق.

هر فرد در ذهن خودش تصویری از خودش دارد.در کل می توان گفت ارزش یابی کلی هر فرد از شخصیت خودش رو خودپنداری یا خودانگاره می نامند. خود پنداره برداشتی است که از خودمان داریم.عزت نفس خود پنداره نیست, گرچه عزت نفس ممکن است یک بخش از خودپنداره باشد. به عبارت ساده تر آگاهی از اینکه چه کسی هستیم مفهوم ما از خودمان است.

عزت نفس اعتماد به نفس نیست, اعتماد به نفس درمورد اعتماد شما به خود و توانایی شما در مقابله با چالش ها, حل مشکلات و تعامل با جهان با موفقیت است.عزت نفس کمک می کند فرد اعتماد به نفس بالایی داشته باشد. گاهی ممکن است فرد در یک حوزه اعتماد به نفس بالایی  داشته باشد, اما در یک حوزه ی دیگه چنین احساسی نداشته باشد.اعتماد به نفس باور هر فرد درمورد انجام یک کار خاص یا دستیابی به اهداف دلخواه است.

ویژگی های افراد با اعتماد به نفس می توان گفت :آنها افرادی هستند که به خودشان اطمینان دارند.و در برقراری ارتباط بسیار توانمند هستند.آنها به خودشان متکی هستند.و توانایی پذیرش اشتباه شان را دارند و… می توان اشاره کرد. ویژگی افراد دارای عزت نفس می توان گفت: از فردی که هستند خوشحال اند.آنها توانایی بیان احساسات شون دارند.خودشان را دوست دارند. خودشان را سرزنش نمی کنند. به خواسته های خودشان توجه می کنند. از قدرت خودشون آگاهی کامل دارند.

چطور ضمیر ناخودآگاه مان را برنامه ریزی کنیم؟

عزت نفس در کدام قسمت نیاز های انسان قرار دارد؟

عزت نفس در سطح چهارم هرم نیاز مازلو قرار دارد.که نیاز به احترام است.نیاز های عزت نفس آبراهام مازلو بیشتر روی اقدامات بیرونی قرار دارد, مانند احترام , جایگاه, پیشرفت , پرستیژ.

راه های داشتن عزت نفس بالا کدامند؟

از خود و افراد دیگر قدرانی کنید. قادر به حفاری در  اعماق باشید و خلاقیت خرج دهید و خلاق باشید.تصمیمات خودتان را بگیرید و هر آنچه را که دیگران به شما می گویند زمانی که موافق باشید , انجام دهید.به راحتی روی حل مشکلات زندگی خود  تمرکز کنید.با آرامش و مهربانی صحبت می کنید و نظرات خودتان را با دیگران در میان بگذارید.از زندگی در گذشته پرهیز کنید. باور دارشته باشید که همه ی افراد باهم برابر هستند نه بهتر نه بدتر.

برای دیگران ارزش قائل شوید آنها را همان گونه که هستند بپذیرید بدون اینکه سعی در تغییر دادن آنها داشته باشید. به خودتان ارزش دهید, و با دیگران ارتباط داشته باشید بدون ترس از دوست نداشته شدن . از تعادل سالم کار بازی و آرامش لذت ببرید. طیف گسترده ای از احساسات چه مثبت باشند چه منفی بشناسید و بپذیرید.از اشتباهات خود بیاموزید.

به منتقد درونی خودتان بگویید متوقف شو. یک استراحت ۲ دقیقه ای داشته باشید و از خودتان قدر دانی کنید. اشتباهات و شکست ها را به روشی مثبت تر ارائه کنید.از عادت سالمی که به شما انگیزه می دهند استفاده کنید مانند پیاده روی کردن باشگاه رفتن نواختن یک موسیقی یا کتاب خواندن و عادت های بسیار دیگر.از ضمایر فاصله دار استفاده کنید اگر احساس ترس استرس و یا صحبت های منفی دارید آن را دورتر نشان دهید مثلا به جای اینکه بگویید من احساس شرم میکنم بگویید رضا احساس شرم میکند.

دستاورد های خودتان را یادآوری کنید.از قانون پنج ثانیه استفاده کنید.موفقیت خود را تجسم کنید , چشمان خودتان را ببندید چند دقیقه ای وقت بگذارید با تمام حواس پنج گانه تان موفقیت خودتان را تجسم کنید و آن را مدام تمرین کنید.احساس آرامش را در خودتان پرورش دهید , پرورش احساس آرامش در دراز مدت به سمت رشد عزت نفس سالم پیش خواهد رفت. برای هر موقعیتی که میخواهید با آن رو به رو شوید آماده باشید, به عنوان مثال اگر مصاحبه ی شغلی دارید حتما آن را تمرین کنید و در مورد آن شرکت اطلاعات کسب کنید.

۶ پایه اصلی موفقیت از دیدگاه جیم ران

بدون اینکه توجه داشته باشید دستاورد های شما زیاد یا کم بوده آن را جشن بگیرید.حتی موفقیت های بسیار کوچیک خودتان را هم جشن بگیرید.مانند یک دوست با خودتان صحبت کنید.گفتگوهای مثبت ایجاد کنید.به منحصر به فرد بودن خودتان بپردازید.با افرادی که به شما انگیزه و حال خوب می دهند وقت بگذارنید. آنچه را که شما را خوشحال می کند انجام دهید.  آنچه را که می توانید تغییر دهید و آنچه را که نمی توانید تغییر دهید بپذیرید.

به عنوان نمونه  دانشجویی موفق را تصور کنید که  یک امتحان سخت را پشت سر گذاشته است. دانشجو نمره ی خوبی به دست نیاورده. اگر عزت نفس و اعتماد به نفس بالایی داشته باشد این نمره را پذیرش میکند و علت های عدم موفقیت خودش را برسی میکند علت مانند به اندازه ی کافی مطالعه نکردن یا درس سختی بودن یا داشتن یک روز پر از چالش پیدا میکند.احساس عزت نفس سالم دانشجو را به سمت پذیرش واقعیت راهنمایی میکند.به جای اینکه در خود ترحم کند یا تسلیم شود با انتقاد جدی به دلیل عدم موفقیت خود فکر می کند و آن را حل میکند

.اما اگر عزت نفس و اعتماد به نفس بالایی نداشته باشد. کاری انجام نمی دهد, و فکر میکند او یک احمق است. و فکر میکند احتمالا همه ی امتحان های آینده را هم نمره خوبی کسب نمی کند.

۶ نکته ی علمی افزایش عزت نفس

  1. ۱۰  نقاط قوت و ۱۰ نقاط ضعف شما که حتی ساده باشند را بنویسید تا از خودتان یک برداشت صادقانه . ۲) اهداف کوچکی و قابل دستیابی که در توان شما باشد را عیین کنید. ۳) از کما گرایی دست بردارید. دستاوردها و اشتباهات خودتان را تصدیق کنید.و قبول داشته باشید هیچکس کامل نیست و تلاش برای کامل بودن فقط منجر به نا امیدی می شود. ۴) خود را کاوش کنید.سفر به درون خود را آغاز کنید که ممکن است در این سفر شما مرتبا چیزهای جدیدی درباره ی خودتان پیدا کنید.
۱۰ ویژگی طلایی برای پیدا کردن هدف

۵) مایل باشید تصویر خود را عوض کنید. همه ی ما با افزایش سن و رشد , تغییر می کنیم. اگر بخواهیم اهداف معناداری را تعیین کنیم, باید درحال تغییر و تحولات خودمون باشیم. ۶) از مقایسه ی خودتان با دیگران دست بردارید.مقایسه ی خودتان با دیگران یک تله ی است که امروزه به کمک رسانه ها فضای اجتماعی انجام می شود.به این نکته دقت داشته باشید که تنها فردی که باید با آن مقایسه شوید خودتان هستید نه فرد دیگری.

جملاتی برای تقویت عزت نفس

۱)من شایسته , باهوش و توانمند هستم. ۲)من درحال رشد و پیشرفت هستم. ۳)من عاشق کسی هستم که درحال تبدیل شدن به آن هستم. ۴)من شایسته ی همه ی اتفاقات خوب زندگی م هستم. ۵)من ارزش خود را می دانم و اعتماد به نفس من درحال افزایش است. ۶)من سزاوار عشقی هستم که به من عطا شده است. ۷)من در کنار تصمیماتم ایستاده ام . ۸)تمام دانش لازم برای موفقیت را در اختیار دارم , یا می توانم به دست بیاورم. ۹)من احساسات منفی نسبت به خودم را رها می کنم و همه چیز خوب را می پذیرم. ۱۰)من به برنامه زندگی خود و روشی که با آن پیش می روم اطمینان دارم.

۱۱)من ایده های مفیدی دارم و می توانم کمک های مفید بسیاری کنم. ۱۲)من به مهارت ها وتوانایی های خودم ایمان دارم. ۱۳)من سزاوار یک زندگی خوب هستم و من هرگونه نیاز به رنج و بدبختی را انکار میکنم. ۱۴)من سزاوار شادی و موفقیت هستم. ۱۵)من به یادگیری و رشد خود ادامه می دهم. ۱۶) اشتباهات یک قدم برای موفقیت است آنها مسیری هستند که برای رسیدن به رویا های خود باید قدم بردارم.

 

 

 

برگفته از positivepsychology.com

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 1 =

توسط
تومان