تخفیف 105.000 تومانی در دوره تصویری عزت نفس و خوشبختی!!!

رابطه عزت نفس و خوشبختی

 

احساس خوشبختی‌ای که ما دنبالش هستیم (شادی، آرامش، پول و چیزهای دیگر) در دنیای بیرون نیست و در درون خود ماست! خوشبختی چیزی نیست که ما در دنیای بیرون بتوانیم آن را تهیه کنیم و یا مثلاً به فروشگاهی مراجعه کرده و تقاضای یک کیلو خوشبختی یا صد متر خوشبختی کنیم! همچین چیزی وجود ندارد! خوشبختی ماهیت درونیست و مقوله عزت نفس هم همین است که یک مقوله‌ی درونی است.

پس در دنیای بیرون دنبال افزایش عزت نفس نباشید!

خوشبختی چیست و خوشبخت کیست؟

روانشناسان در تعریف خوشبختی می گویند: رضایت از وضعیت موجود یعنی احساس خوشبختی، یعنی مهم نیست شما خوشبخت باشید یا نه، مهم این است که احساس خوشبختی کنید و همین احساس است که خوشبختی را شکل می دهد : )

ممکن است برای عده‌ای منظور از خوشبختی و سعادت، یک اتفاق خارجی در زندگی، یک نوع وضعیت خاص در خانه و زندگی یا شرایط مطلوب کار و اوضاع خوب مالی و در نهایت وصال یار جانی و عشق دل انگیز روح نواز باشد! شاید همه این‌ها در کنار هم به اضافه مجموعه ای از شرایط و خواسته های دیگر، به سلیقه و علاقه هر کسی همان غایت آمال و آرزوهای شما هم تلقی بشود، اما حیف و صد افسوس که هیچ یک از این ها هیچ ارتباط و ملازمه ای با خوشبختی واقعی ندارند. و به خاطر همین است که حتی آنهایی که همه این شرایط و امکانات را هم دارند نمی توانند احساس سعادت و خوشبختی را در اعماق قلب شان پیدا کنند، اگر چه سعی زیاد می نمایند که چنین وانمود کنند و نگاههای حسرت آلود دیگران را هم بی پاسخ نگذارند! اما واقعیت خوشبختی انسان چیست؟

روانشناسان در تعریف خوشبختی می گویند: رضایت از وضعیت موجود یعنی احساس خوشبختی، یعنی مهم نیست شما خوشبخت باشید یا نه، مهم این است که احساس خوشبختی کنید و همین احساس است که خوشبختی را شکل می دهد!

برخی خوشبختی را آرامش معنا می کنند، حالا این که برای هر کس آرامش چطور به دست می آید، فرق می کند. برخی با فرار و اجتناب از مشکلات سعی در ایجاد آرامش برای خود دارند، اما این کار ممکن است آرامش موقتی را ایجاد نماید. در زندگی روزمره مشکلاتی وجود دارند که ما ناگزیر از مواجهه با آنها هستیم. از این رو، آمادگی برخورد منطقی با آنها ما را در موقعیت بهتری قرار می دهد و برایمان آرامش بیشتری ایجاد می کند. اگر چه دیدگاههای مختلفی در مورد خوشبختی وجود دارد ولی آنچه در همه فرهنگ‌ها مشترک است، جست و جو برای دستیابی به خوشبختی است.

راز خوشبختی در سپاسگزاری برای چیزهایی است که انسان را در اختیار دارد. افراد خوشبخت نسبت به آینده خوش بین هستند و این امر موجب می شود که رویاهای آنان به واقعیت بگراید.

عزت نفس چیست؟

در بین اساتید و روانشناسان تعاریف مختلف و متفاوتی برای عزت نفس وجود دارد و هرکس براساس دیدگاه و نقطه نظر خود این موضوع را تعریف می کند و هنوز نقطه نظر دقیقی در رابطه با تعریف عزت نفس وجود ندارد.

۳ راز شخصیت مثبت داشتن

ناتانیل براندن درمورد عزت نفس می‌گوید

عزت نفس، سلامت ذهن است که شامل دو بخش است، اول اینکه عزت نفس یعنی من چه دیدگاهی نسبت به توانمندی های خودم دارم و دوم اینکه من نسبت به خودم چه احساسی دارم،آیا خودم را ارزشمند میدانم و برای خودم ارزش قائل هستم؟

اگر بخواهیم همه نظرات محققان و اساتید دیگر هم  را جمع بندی بکنیم با ۲ نگاه روبرو خواهیم شد:

  1. ارزیابی های خودم از خودم (تعریف و قضاوتی که خودم از خودم دارم)

  2. احساس من نسبت به خودم (احساسی که از درون نسبت به خودم دارم و نمیخواهم دیگران آن را بفهمند)

اگر بخواهم این تعریف را بیشتر توضیح بدهیم اینطور می‌شود گفت که، مثلاً وقتی در ذهن خودم، توانمندی‌های خودم را با سایر دوستان و همکارانم مقایسه می‌کنم و عموماً احساس می‌کنم که توانمندی بیشتر یا ارزشمندی نسبت به آنها ندارم، این شیوه‌ی فکر کردن از نوع خودارزیابی است!

گاهی هم، حتی در خلوت خودم و حتی بدون فکر کردن به هر دلیل یا رویداد دیگری، حس خودم به خودم خوب نیست. و این کمبود حس خوب، به صورت پیوسته یا طی مدت زمان طولانی باقی می‌ماند. این هم مصداقی از شکل دوم نگاه به مفهوم عزت نفس است. تعاریف دیگری هم در این رابطه موجود است اما اگر بخواهیم خیلی خلاصه و راحت عزت نفس را تعریف کنیم باید به این صورت بیان کنم که عزت نفس یعنی:

احساس داشتن صلاحیت و توانمندی برای روبرو شدن با چالش های زندگی (خودباوری)

خود را شایسته رسیدن  به زندگی شاد و خوشبخت در نظر گرفته(باور خود ارزشمندی)

در واقع عزت نفس یا احترام به نفس، میزان ارزشیه که هر فرد برای خودش قائله. «عزت نفس» یعنی احساس ارزشمند بودن که این احساس از طریق مجموعه باورها، تجربه ها، احساس ها، عواطف و… بدست میاد به طوری که فرد خودش رو فردی لایق و توانا میبینه. بنابراین اگر درباره خودتون فکر منفی داشته باشین، شما از عزت نفس پایینی برخوردار میشین، در حالی که اگر احساس خوب و مثبتی نسبت به خودتون داشته باشین، از عزت نفس بالا برخوردار میشین.

آیا خوشبختی مستلزم داشتن هدف است؟

به طور کلی اگه تصویر ذهنی که از خودمون داریم، مثبت و همراه با احساس خوب باشه و خودمون رو لایق و ارزشمند بدونیم، از عزت نفس بالایی برخوردار میشیم. اما اگه تصویر ذهنی که از خودمون داریم، منفی و همراه با احساس بد باشه و درواقع خود پنداری منفی داشته باشیم، عزت نفس ما پایین میاد.

نشانه‌های داشتن عزت نفس

عاشق خودمون باشیم و بپذیریم که هرکسی که در این جهان قرار داره ارزشمند و دوست داشتنیه.

خودمون رو ارزشمند و شایسته بدونیم و به خودمون اعتماد بکنیم.

مسئولیت زندگی خودمون رو خودمون بر عهده بگیریم و قبول کنیم که خودمون مسئول تمام جنبه های زندگیمون هستیم.

عاشق یادگیری و کسب تجربه های جدید باشیم و احساس مفید و موثر بودن بکنیم.

برخورد صحیح و مناسبی با چالش ها و مسائل جاری زندگیمون داشته باشیم.

در برابر موانعی که در برخورد با هدف های مثبت زندگیمون به وجود میان مقاومت کنیم.

و خیلی نشانه های دیگه که من در اینجا مهمترین اون ها رو آوردم.

جالبه بدونیم که «عزت نفس» و «اعتماد به نفس» ارتباط مستقیمی با هم دارن. و این به این معنیه که زمانی که عزت نفس یک فرد عالی باشه، اعتماد به نفس اون فرد هم به صورت اتوماتیک بالا میره و عالی میشه. و همینطور با افزایش اعتماد به نفس، میتونیم عزت نفس خودمون رو هم تقویت بکنیم و بالا ببریم.

گوته دانشمند و فیلسوف آلمانی درباره اهمیت «عزت نفس» اینطور میگه که:

اگر ثروتمند نیستی، مهم نیست چون بسیاری از مردم ثروتمند نیستن.

اگر سالم نیستی، هستند کسانی که با وجود معلولیت و بیماری هم خوب زندگی میکنن.

اگر زیبا نیستی، برخورد درستی با زشتی نیز وجود دارد.

اگر تحصیلات نداری، با کمی سواد هم میتوان به زندگی ادامه داد

چگونگی ایجاد عزت نفس در انسان

عزت نفس و خودباوری بسیاری از افراد، به دوران کودکی آنها برمی‌گردد، که از کودکی، توسط والدین و اطرافیان شکل گرفته و ایجاد شده است و رفتارهای منفی چون عدم توجه و محبت، غفلت، مقایسه، تهدید، تنبیه جسمی و روانی، جدی نگرفتن، عدم احترام، تحقیر، تمسخر، گوش ندادن، سرزنش، توجه و تمرکز بیش از حد به نکات منفی، انتظارات بیش از حد، بدرفتاری و غیره، باعث کاهش عزت نفس در کودک می شود. همچنین محبت، توجه و تمرکز و حمایت بیش از حد ضرورت والدین باعث کاهش یا افزایش عزت نفس کاذب در کودک می‌شود. ولی رفتارهایی چون احترام، پذیرش، محبت به اندازه، جدی گرفتن، احساس تعلق، تشویق، حمایت، تحسین، احساس امنیت و انتظارات مناسب باعث افزایش عزت نفس در کودک می‌شود!

۵ اشتباهاتی که افراد موفق هیچ وقت انجام نمی دهند

۶ گام طلایی ایجاد عزت نفس

  1. زندگی اگاهانه
  2. پذیرش خود
  3. مسؤلیت در قبال خود
  4. ابراز وجود
  5. داشتن زندگی هدفمند
  6. انسجام و یکپارچگی شخصی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 6 =

توسط
تومان