تخفیف 105.000 تومانی در دوره تصویری عزت نفس و خوشبختی!!!

هرم مازلو چه کاربردی دارد؟

شاید تا به الان به این فکر نکرده باشید که همه چیز از روان ما شروع می شود.همه ی تجربه های زندگی, رفتارهای ما و نگرش ها خلاصه ی از روان و فکر کردن های ما می باشد.به عنوان مثال درمورد یک موضوعی تفکر میکنم و بر اساس آن تفکر شروع به رفتار می کنم و تصمیم می گیرم که آرام باشم و طبق همان عمل می کنم.شاید فرد دیگری تفکر کند و نوع دیگری رفتار و عمل نشان دهد.اما افراد با اینکه تفاوت های زیادی دارند اما در بسیاری از نیاز های روانی مثل هم هستند.به عنوان مثال همگی ما نیاز به خوردن خوابیدن داریم.و آبراهام مازلو نیاز ها را دسته بندی کرد . و آن را در یک هرم به نام هرم مازلو دسته بندی کرد.

هرم نیاز های مازلودرمورد نیاز های اساسی انسان صحبت میکند.که آن را به صورت یک هرم نمایش داده می شود.که در سطح پایین هرم مازلو ابتدایی ترین و بنیادی ترین نیاز جای گرفته است.و هرچه به قسمت بالاتر هرم مازلو میرویم نیاز ها پیچیده تر می شوند.و برای اینکه در هر به سطح بالاتر برویم باید نیاز های سطح های پایین تر را رفع کنیم.ما نمی توانیم بدون اینکه نیاز های سطح قبل را برطرف کنیم به سطح بالاتر برویم.طبق هرم مازلو هر انسانی یک سری نیاز های مشخص دارد.بعضی از این نیاز ها غریزی تر هستند که این نیاز ها غالبا در پنج سطح نشان داده می شود.مازلو به این اعتقاد دارد اگر نیازی به اندازه ی کافی ارضا شود. دیگر انگیزه ایجاد نمی کند در این زمان نیاز سطح های بالاتر باعث انگیزه فرد می شود. اگر طبق هرم مازلو می خواهید به فردی انگیزه دهید تشخیص دهید در کدام سطح قرار دارد و آن زمان در راستای نیاز های همان سطح یا بالاتر اقدام کنید.

چگونه راز یافتن آرامش درونی را پیدا کنیم؟

 

سلسه نیاز های انسان بر اساس هرم مازلو

۱)نیاز های فیزیولوژیک.شاید آن را به عنوان نیازهای زیستی یا جسمانی هم شنیده باشید.که این نیاز اولین وصریح ترین نیاز یک انسان است.که نیاز به آب ,غذا,پوشاک,مسکن,اکسیژن,خوابیدن,نیاز جنسی و … در این سطح از هرم مازلو قرار دارد.که اگر این نیاز ها برطرف نشود نمی تواند به زندگی خود ادامه دهد.اگر این نیاز ها به مدت زیاد تامین نشود فرد دیگر انگیزه ی برای تامین نیاز های دیگر ندارد.

۲)نیازهای مربوط امنیت.دومین نیاز ,نیاز های امنیتی است.که حفاظت ,امنیت خود و خانواده,تامین جانی,رهایی از ترس,داشتن حامی,نظم و… را شامل می شود.یا به عبارت دیگر می توان گفت : به حفاظت از خود در زمان حال و آینده شامل می شود.که در ادامه ی زندگی و بقای آن بسیار مهم است.

۳)نیاز های اجتماعی.سومین نیاز از هرم مازلو نیاز های اجتماعی است.انسان یک موجودی اجتماعی است.بعد از نیازهای فیزیولوژی و امنیتی نیازبه عشق تعلق خاطر ایجاد می شود.این نیاز شامل داشتن روابط دوستانه,صمیمیت و پذیرش,وابستگی,پذیرش و ارائه عاطفه و عشق,علاقه به دیگران,پیوستن به گروه های مختلف,داشتن خانواده است. زمانی که نیاز های اجتماعی در اوج قرار دارد انسان برای روابط معنی دارد با بقیه انسان ها تلاش بسیار می کند.

۴)نیاز های مربوط به خود.این نیاز در هرم مازلو در دو دسته نمایش داده می شود که دسته ی اول کسب احترام از سوی دیگران و دسته ی دوم احترام به خوداست. احترام به خود شامل کرامت,پیشرفت,مهارت,تمایل به قدرت,موفقیت است.احترام از سوی دیگران شامل تمایل به اعتبار و حیثیت ,مقام ,شهرت,برتری,معروفیت,حرمت,پرستیژ,تحسین را شامل می شود.بی اعتنایی به این نیاز ها موجب حقارت ,ضعف درماندگی می شود که این احساسات باعث دلسردی و یاس نا امیدی می شود.که این دسته نیاز ازهرم مازلو همان نیاز عزت نفس و اعتماد به نفس است.

چطور استرس و اضطراب را از زندگی حذف کنیم؟

۵)نیاز به خود شکوفایی.که بالاترین بخش هرم نیاز های مازلو است. اگر همه ی نیاز های قبل تامین شود,مرحله خود شکوفایی فرصتی برای ظهور پیدا می کند.انسان های خودشکوفا افرادی هستند که به رشد شخصی علاقه دارن,به عقاید دیگران توجه نمی کنند.نیاز به خود شکوفایی در هرم مازلو یعنی نیاز به شکوفا کردن همه ی استعداد های پنهان انسان است.به عبارت دیگر آنچه انسان می تواند باشد,باید بشود.مازلو بر این باور است که اگر نیاز های مثل خلاقیت نو آوری واقع بینی معنویت اخلاق دوری از تعصب و… برطرف شود فرد به خودشکوفایی می رسد.چنین انسانی استعداد و توانایی هایش را به خوبی می شناسد و برای بهبود زندگی از آن استفاده میکند.با توجه اینکه انسان ها با یکدیگر تفاوت دارند,انگیزه آدمها برای خودشکوفایی باعث می شود در مسیر های مختلف می شود.به عنوان مثال برخی با خلاقیت در کار یا خلاقیت در یک اثر هنری باعث شکوفایی آنان می شود و برخی با موفقیت در رشته های ورزشی.خودشکوفایی یک فرایند مستمر است.

در هرم مازلو نیاز فیزیولوژیکی و امنیتی زیر گروه نیاز های اساسی قرار دارند.ونیاز های اجتماعی و نیاز رضایت در دسته ی نیاز های روحی قرار دارد.و خودشکوفایی در دسته ی نیاز خود شکوفایی قرار دارد.بسیاری از انسان ها به سطح های بالای نیاز هرم مازلو دست نمی یابند و در سه سطح نخست این نیاز ها می مانند.بنابراین خود شکوفایی کاری آسان نیست و کاری غیر ممکن هم نیست.در واقع هرم نیاز مازلو مانند نردبانی است برای اینکه به بالای نردبان برسیم باید پله ها را یک به یک بالا برویم.

تاثیر باورها بر عزت نفس

 

ویژگی های افراد خود شکوفا چیست؟

روحیه ی خلاقانه داشتن,روحیه ی طنز داشتن,داشتن درک درست از واقعیت,روحیه ی انسان دوستی داشتن,نگاه واقع بینانه از خود و دیگران داشتن,توانایی عمیق درک تجربه های زندگی د اشتن,

 

در کلام آخر

با خودتان خلوت کنید و ببینید کدام نیاز هایتان را سرکوب کرده اید؟ با نیاز های که سرکوب شان کرده اید روبه رو شوید. با آگاهی به رفع آنها بپردازید.هیچگاه اثر مرکب را فراموش نکنید زیرا همین قدم های کوچک باعث می شود نتایج فوق العاده ی به دست آید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 18 =

توسط
تومان