تخفیف 105.000 تومانی در دوره تصویری عزت نفس و خوشبختی!!!

چطور استرس و اضطراب را از زندگی حذف کنیم؟

 

شاید این جمله را از خیلی ها شنیده باشید. خیلی استرس دارم، در دنیای امروز فشار روحی بیداد می کند. این فشارها باعث می شود استرس و اضطراب پیدا کنید و ما اغلب، تجهیزات کافی برای مقابله با عوامل استرس زا و بروز احساسات بیمار کننده را نداریم. متاسفانه استرس و اضطراب رابطه مستقیمی با هم دارند و در واقع یکی از علایم اصلی استرس و اضطراب است، استرس مستقیم یا غیرمستقیم علت ۸۰% بیماری‌ها است.

آیا  استرس و اضطراب تفاوت دارد؟

استرس خطرناک تر از آن چیز است که فکر می‌کنیم شاید شنیده اید که، استرس فشار خون را بالا میبرد و احتمال سکته مغزی را در آینده دور افزایش می دهد اما به تازگی یک بروشور بیمه بهداشتی اعلام کرد ۹۰ درصد مراجعات به پزشکان عمومی به اختلالات استرس مربوط است.ما در زمانه بسیار طاقت فرسا و سختی زندگی می‌کنیم. و ظاهراً همه چیز در حال پیچیده‌تر شدن است. گاهی زندگی بسیار دردناک و ناعادلانه به نظر می رسد با این حال روز به روز می کوشیم به تکاپو برای بهبود زندگی مان ادامه دهیم.
زنان هم به استرس می افزایند‌. بسیاری از زنان احساس می‌کنند، هم باید پول دربیاورند، هم خانه داری کنند، هم نقش مادر را ایفا کنند، همسر، دختر و خواهر. مشکل اینجاست که برخی زنان وقتی برای خودشان نمی گذارند و این کار به افزایش بی‌سابقه استرس در آنها منجر می‌شود. حتی بچه ها می توانند فشار استرس و اضطراب را احساس کنند.

نوجوانانی که میخواهند به دانشگاه بروند که خودشان فشار می‌آورند تا در دانشگاهی آن هم با شهریه های بالا پذیرفته شوند تازه باید یک شغل پاره وقت هم داشته باشند تا هزینه‌های اضافی که والدین نمی‌توانند به پردازند را خود تأمین کنند. فشار همسالان را نیز به آن اضافه کنید تا ببینید به چه دیگ‌ زودپزی، بدل خواهد شد.همه ما موقعیت‌هایی را تجربه خواهیم کرد که وادار مان می کنند، استرس و اضطراب پیدا کنیم. دلایل آن بسیار است ولی می توانند شامل موارد زیر باشند. خرید یک ملک، مهمان داشتن( قوم و قوم خویش همسر) تهدید شدن، امتحان داشتن، مراقبت از بچه، مدیریت امور مالی، روابط، مسافرت و غیره. استرس کارکرد طبیعی زندگی روزمره است و زمانی به مشکل تبدیل می‌شود که به زندگی ما تسلط پیدا کند.
همه ابزار غلبه بر استرس و اضطراب همراهان در وجود خود شماست. مسئله این است که ما غالباً متوجه نمی شویم کنترل در دست ماست چون احساس می کنیم سر رشته امور را به طور کامل از دست داده‌ایم اما اشتباه می کنیم. ما ابزار را داریم فقط باید از آنها استفاده کنید.

تکنیک های طلایی شناخت نقاط قوت

برسی موانع رهایی از استرس و اضطراب

سه رفتار مبتنی بر وسواس فکری وجود دارد, که ممکن است درگیر آن شوید؛ این رفتارها مانع روند بهبود تان و برخورداری از یک زندگی بدون استرس می‌شوند‌. که این موانع می‌تواند نخستین گام خلاصی از شر مشکلات همراه با استرس باشد. نخستین رفتار ، ” نگرش منفی وسواسی” است ” وقتی نگرش منفی وسواسی” داشته باشید یعنی گرایش دارید نسبت به افراد، مکان ها، موقعیت ها و مسائل زندگی خود، نگرش منفی داشته باشید‌.
مثلاً به خودتان می گویید؛ “نمی‌توانم این کار را انجام دهم” و “هیچ کس نمی فهمد” و “هیچ کاری درست از آب در نمی آید” یا “هیچ کاری جور نمی شود” ممکن است این کار را ناخودآگاه انجام دهید، ولی احساس نگرش شما مبتنی بر این است که گربه دستش به گوشت نمی رسد می گوید پیف پیف. و این شما را از تصور داشتن یک زندگی بدون استرس باز می‌دارد و مانع می‌شود که زیبای خود و اطرافیان لذت ببرید دنیای شاد و مثبت انتظارتان را می کشد.

وسواس بعدی “کمال گرایی وسواسی” است وقتی درگیر کمال‌گرایی وسواسی می شوید فقط برای انجام کامل و بی نقص کارکنان تمرکز می کنید و این رویکرد تا آنجا پیش می رود که مظطربتان می کند. کارتان را به جایی می‌رسد که با خود می گویید؛ “اگر این کار را درست انجام ندهم شکست می خورم” یا اگر “دقیق نباشم، دیگران از دست من به شدت عصبانی خواهند شد” دوباره، این رفتار می تواند کاملاً در آستانه آگاهی شما باشد، اما از اینکه بدون (عصبانیت، نگرانی، ناراحتی، یا اضطراب) بتوانید از امور لذت ببرید، تداخل ایجاد می‌کند. آخرین رفتار “تحلیل وسواسی است” وقتی در مورد تحلیل کارهای یا امور به وسواس دچار می شوید، کار یا موجود یا مداوم تکرار می کنید
برای مثال می‌گوید اگر این مسئله را جز به جز وارسی نکنم، دربارش مطالعه نداشته باشم یا کاملا از آن باخبر نشوم، نمی توانم راحت و آرام باشند یا استراحت کنم یا اگر استراحت کنم و راحت باشند و کارها را جز به جز وارسی نکنم، کارها خراب خواهند شد.
هرچند تفکر تحلیلی، یک ویژگی بسیار عالی است، ولی اطلاعات در آن سبب می شود هرگز نتوانید بیاسایید گل های رز را بویید، چون به شدت مشغول تحلیل مسائل اطراف خود هستید.
برخلاف عقیده عموم که استرس و اضطراب را یکی می دانند، این دو با هم فرق دارند. استرس ناشی از فشاری است که در زندگی احساس میکنیم. وقتی کار یا هر چیز دیگری فشار به صحت ای بر ذهن و جسم ما وارد می‌کند، آدرنالین آزاد می‌شود ماندن مستمر این هورمون باعث افسردگی میشود و فشار خون و دیگر تغییرات و تاثیرات منفی افزایش می‌یابند
یکی از این تاثیرات منفی، اضطراب است. وقتی فرد مظطرب می‌شود، ترس به همراه نگرانی و تشویش بر همه هیجانات او غلبه می‌کند و او را گوشه گیر و منزوی و اعصابش را خورد میکند. عامل استرس آور یا استرس ها موجب استرس می شود اضطراب استرسی است که پس از برطرف شدن عامل استرس همچنان ادامه پیدا می‌کند استرس می‌تواند ناشی از هر موقعیت یا فکر می باشد که فرد را سرخورده، خشمگین، عصبانی یا حتی مظطرب می کند.
ممکن است آنچه یک نفر استرس آور است برای دیگری استرس آور نباشد اضطراب احساس تشویش یا ترس است و تقریباً همیشه باعث احساس نابودی در شرف وقوع همراه است. علت این ناراحتی همیشه معلوم نیست و این می‌تواند به پریشانی و نگرانی که احساس می کنید به افزایش استرس واکنش جسم ذهن ما به آنچه تعادل طبیعی ما را در زندگی به هم می‌زند نمونه‌ای از استرس پاسخی است که هنگام ترس یا تهدید احساس می کنیم. هنگام رویدادهای استرس زا غده های آدرنال ما، آدرنالین ترشح می کنند؛ هورمونی که مکانیسم های دفاعی بدن را فعال می‌کند و باعث می‌شود قلب ما به سرعت بتپد، فشار خون بالا برود و عضلات سفت شوند و مردمک چشم منبسط گردد.
یکی از مشخصه های اصلی افزایش استرس افزایش ضربان نبض است با این حال میزان ضربان طبیعی نبض لزوما به معنای استرس نداشتن نیست درد دائمی تپش قلب و اضطراب ، خستگی مزمن ، گریه کردن، پرخوری و کم خوری عفونت‌های مکرر ، و کاهش میل جنسی علائمی است که نشان می‌دهد شما استرس دارید البته هر بار که استرس داشته باشیم به این شدت واکنش نشان می دهیم و هر بار با موقعیتی استرس زا مواجه می‌شویم تحت چنین فشاری نیستیم و اینقدر نمی‌ترسیم برخی افراد در مقایسه با دیگران در مواجه با استرس آسیب پذیرترند برای عده‌ای حتی گرفتن تصمیمات روزمره مشکل و حل نشدنی به نظر می‌رسد مثلاً برای برخی سخت است که تصمیم بگیرند ناهار چه بخورند یا از مغازه چه بخرند از طرف دیگر کسانی هستند که تحت فشار بسیار ثمربخش کار می کند و به نظر می رسد استرس و فشار باعث شکوفایی آنها می‌شود
از طرف دیگر اضطراب احساس ناراحت بودن است. همگان در مواجه با یک وضعیت استرس آور مثلاً قبل از امتحان یا مصاحبه یا در یک دوره زمانی نگران کننده مثل بیماری آن را تجربه می کنند. طبیعی است وقتی با خطر یا مشکلی روبرو می شوید مظطرب می شوید و اضطراب خفیف می تواند تجربه مثبت و مفیدی باشد. علائم جسمی به اضطراب ناشی از آن هستند که مغز در قسمتهایی از بدن پیام‌های می‌فرستد تا آن‌ها برای پاسخ جنگ و گریز آماده شوند.

۱۰ گام اصلی رشد و توسعه فردی

شاخص های عمومی از علائم عمومی اضطراب شدید عبارتند از اسهال، خشکی‌ دهان، ضربان یا تپش شدید قلب، بیخوابی، زودرنجی با خشم، ناتوانی در تمرکز، ترس از دیوانه شدن، احساس غیر واقعی بودن و عدم کنترل بر فعالیت‌های خود شخص زدایی نامیده می شود . اضطراب می تواند به شیوه های متعددی به وجود آید. وجود استرس در زندگی می‌تواند وادارتان نکند افکار مظطربی داشته باشید. بسیاری از کسانی که به اختلالات اضطرابی دچار هستند ذهن شان را پر از نگرانی شدید می‌کنند نمی‌توانند نگرانی را در مورد هر چیزی باشد از مسائل مربوط به سلامت و مشکلات شغلی تا موضوعات جهانی.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 9 =

توسط
تومان