تخفیف 105.000 تومانی در دوره تصویری عزت نفس و خوشبختی!!!

چگونه استرس را مدیریت کنیم ؟

قبلا گفته ایم استرس بخشی از زندگی است که گریزی از آن است . مقداری استرس , خوب است . شاید باور نکنید ولی گاهی استرس می تواند شما را به انجام کارهایی بر انگیزد که در آرامش انجام نمی دهید . استرس می تواند آن قدر شجاع مان کند که پیش برویم و کار هایی انجام دهیم که در حالت طبیعی در انجام شان تردید داریم . ما باید بهبود پذیر و انعطاف پذیر باشیم تا به صورت اثر بخش از عهده استرس بر آییم و به جای آن که کنترلش کنیم به آن کمک کنیم زندگی مان را بهبود بخشد . چطور قوی و بهبود پذیر می شوید ؟

با یاد گرفتن این که چطور استرس خود را کنترل کنید و ترتیبی دهید به نفع شما کار کند نه به ضررتان . شناخت علایم استرس می تواند تاثیر مثبتی داشته باشد , چون مجبور می شویم دست به کار شویم , هر چه زودتر بهتر . همیشه به راحتی نمی توانید تشخیص دهید چرا استرس پیدا می کنید ولی برخی رویداد های شایع باعث آن هیجانات می شوند مانند مرگ یک عزیز , تولد یک بچه , ارتقا یا ترفیع شغلی , یک رابطه شغلی یا یک رابطه جدید از جمله این رویدادها هستند . وقتی زندگی خود را تغییر می دهیم , استرس پیدا می کنیم . وقتی این علایم استرس را احساس می کنید , بدن درخواست کمک می کند .

در این مقاله تصمیم گرفته ایم به شما پیشنهادی بدهم . اولین پیشنهاد , اتخاذ یک رویکرد عمل گراست . در این روش , مسائل استرس زا شناسایی می شوند و تغییرات لازم برای داشتن یک زندگی بدون استرس انجام می شود . رویکرد بعدی , رویکرد هیجان گرا ست . در این رویکرد , فرد به تجربه ای که باعث استرس شده , رنگی متفاوت می دهد و با این کار بر استرس غلبه کند . به موقعیتی که باعث استرس می شود می توان با شوخی یا از زاویه ای متفاوت نگریست .

آیا خوشبختی مستلزم داشتن هدف است؟

من به خصوص از این رویکرد برای مدیریت استرس حمایت می کنم . گاهی اگر در یک موقعیت نخندید , بی اختیار گریه می کنید , چاره ای نیست . پس یاد بگیرید شوخ طبعی را ببینید نه فنا و نابودی را . سومین راه , رویکرد پذیرش گراست . این رویکرد روی نجات از استرسی که علت آن در گذشته بوده است , تمرکز می کند . اولین نکته در مورد مدیریت استرس این است که علت ریشه ای استرس خود را درک کنید . هیچ کس بهتر از شما مشکل تان را درک نمی کند . برای شناخت  و تشخیص احساسات واقعی خود , چند دقیقه صرف کنید , این می تواند وضعیت را به کلی تغییر دهد .

 

در طول این فرایند , ببینید چه چیز باعث استرس می شود . اگر کسی که با او احساس نزدیکی می کنید در اطراف تان هست , موضوع را با او در میان بگذارید . اگر تحت فشار و استرس زیادی هستید و احساس می کنید نزدیک است فرو بریزید و از پا بیفتید , نفس عمیقی بکشید و تا ده بشمارید . این کار اکسیژن بیش تری وارد بدن تان می کند و بدن را سر حال می آورد . وقتی تحت فشار و استرس زیاد هستید , لحظه ای تامل کنید و برای مدتی از آن حالت خارج شوید , از جایتان برخیزید و راه بروید و حرکات کششی انجام دهید . خیلی زود استرس تان کاهش می یابد . علت این است که آرام شده اید و آرامش , بهترین داروی استرس است .

لبخند زدن نیز راه دیگری برای مدیریت استرس است . اگر در محل کار هستید بلند شوید و به همکار خود که در آن گوشه اتاق است لبخند بزنید , خواهید دید که خلق تان عوض می شود . همچنین می توانید نکته هایی در مورد استرس خود ابداع کنید . مهم این است که علت استرس را شناسایی کنید و لحظه ای از آن بیرون بیاید و با آن بر خورد کنید . پیاده روی کوتاه و نگریستن به طبیعت , از دیگر عوامل کاهنده استرس است . نوشیدن یک لیوان آب یا انجام بازی های کوچک , تکنیک های ساده مدیریت استرس هستند .

ریشه احساسات منفی هر فرد در چیست؟

مهم این است که کانون توجه خود را عوض کنید تا وقتی به مسئله بر می گردید , احساس نکنید مسئله همچنان عظیم و وحشتناک است .در این قسمت چند گام سریع ارائه می شود که می توانید از آن برای کاهش استرس استفاده کنید : ۱ ننشینید , حرکت کنید . ورزش می تواند از بزرگ ترین نابود کننده های استرس باشد . ۲ گل های رز را بو کنید , گل های رز را چطور بو می کنید ؟  ۳ به دیگران کمک کنید مشکلات شان را حل کنند . کمک کردن به دیگران خاصیت درمانی بسیاری ذارد . ۴ اندکی بخندید . شنیده اید که می گویند خنده بر هر درد بی درمان دواست .

۵ زانو بزنید . اگر یک درمان پایدار وجود داشته باشد که هنگام به هم ریختن اوضاع کمک تان کند , نیایش یا عبادت است . ۶ استرس , مسری است . منظور ما این است که افراد منفی نگر می توانند یک عامل بزرگ استرس باشند . نگرش منفی و منفی بودن , استرس می آفریند و برخی , کاری جز آه و ناله بلد نیستند . ۷ کانون ها و عوامل استرس خود را بشناسید . فهرستی از کانون ها یا عوامل استرس خود را تهیه کنید . ۸ بیرون بروید و از طبیعت که بسان یک مادر است , لذت ببرید . ۹ اهداف غیر واقع گرایانه ترسیم نکنید . با این کار خودمان را برای شکست آماده می سازیم . ۱۰ خود را اولویت شماره یک بدانید .

۱۱ با غذایی خوب از خودتان پذیرایی کنید . حواس تان باشد چقدر می خورید چون پر خوری می تواند عامل بزرگ استرس شود . از اعتدال بهره ببرید و احساس بهتری در خودتان ایجاد کنید . ۱۲  در فضایی روشن و معطر با نور شمع دوش بگیرید . ۱۳ با ستارگان و ماه نگاه کنید . روی یک تشک دراز بکشید و دست های خود را زیر سرتان بگذارید و به آسمان شب خیره شوید . ۱۴ با یک پرنده خانه گی بازی کنید . بازی کردن با پرنده خانگی , امواج مثبتی برای شما و پرنده خانگی تان ایجاد می کند . ۱۵ برای خودتان با باغچه ای درست کنید . ۱۶ سرگرمی جدیدی مثل بافندگی یا قلاب بافی پیدا کنید .

۱۰ گام اصلی رشد و توسعه فردی

در کلام آخر

همان طور که علل استرس از فردی به فرد دیگر فرق می کند , آنچه استرس را کاهش می دهد نیز برای همه ی افراد یکسان نیست . با این حال , در کل , ایجاد تغییرات خاص در سبک زندگی و همچنین یافتن راه های سالم و لذت بخش برای مقابله پیروز مندانه با استرس , به خیلی ها کمک می کند . می توانید آرامش را در درون تان پیدا کنید .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + دو =

توسط
تومان