تخفیف 105.000 تومانی در دوره تصویری عزت نفس و خوشبختی!!!

۱۰ نکته ی طلایی خوب صحبت کردن

حتما قبول دارید کسانی که در میان جمع خوب صحبت می کنند نسبت به کسانی که نمی توانند این کار را انجام دهند بیشتر مورد توجه قرار می گیرند کسانی که مایلند پیشرفت کنند باید صحبت کردن را تمرین کنند و خوب صحبت کردن ارتباط تنگاتنگی با تکامل شخصیت فرد دارد . سخن کامل , سخن به جا , خوب سخن گفتن و گزیده گوی از امتیازات افراد به شمار می آید و به رسیدن به این امتیاز نیازمند کسب مهارت ویژه آن و رعایت اصول زیر است.

۱ _اصل آمادگی برای موفقیت در سخن گفتن باید به خوبی آماده شوید. ابتدا سعی کنید پیامی که می خواهید به شنونده بدهید, در جملهای خلاصه کنید این کار اغلب به باز شدن فکر شما می انجامد.

۲ _اصل دسته بندی تنها دو یا سه محور را برای سخنرانی انتخاب کنید. اگر ایده ها و مقاصد بیشتری مطرح کنید احتمالاً شنوندگان همه آنها را فراموش می کنند برای اینکه حضار سخنان شما را فراموش نکنند برای روشن کردن و فهم نکات مورد نظر خود از حکایت ها و اشعار و مثل ها استفاده کنید.

۳ _اصل حالات و حرکات برای ایراد بیاناتی موثر و قابل درک و فهم تلاش کنید، تا حالات چهره و بدن شما به موثر ساختن اظهارات و بیانات شما کمک کند, اما بیش از حد از آن استفاده نکنید چون توجه حضار را از دست خواهید داد.

۴ _اصل کلمات کلیدی سخنرانی خود را به تفصیل یادداشت نکنید, بلکه برای یادآوری نکات مورد نظر خود از لغات و کلمات کلیدی استفاده کنید.

۵ _از حسن ختام برای یک پایان مفید و پویا تلاش کنید. برای تحقق این هدف یک روش عبارت است, از جمعبندی و بیان خلاصه کلام و به کاربردن حکایت ها و مثل ها که مطالب و نکات مورد نظر شما را ترسیم میکند.

۶ _اصل آهنگ کلام. نباید تن صدای شما بلند و یا پایین باشد, و نیز سرعت انتقال مطالب نباید خیلی زیاد و یا خیلی با مکث باشد.

۷ _اصل اعتقاد به پیام برای موثر بودن سخنرانی باید به پیام خود و اهمیت آن برای شنوندگان اعتقاد داشته باشید. قبل کسب تجربه و به کارگیری ابزار توانایی در سخن گفتن تنها با کسب تجربه حاصل می شود, با هر سخنرانی شما پخته تر می شوید کمتر دچار مشکل میشوید و پیام شما موثر تر و روشن تر خواهد بود . شما به چارچوب های گفتاری مشخصی برای تمرین پیش از حضور در جمع نیاز دارید.

اما چگونه پیش از سخنرانی اطلاعات کافی را کسب کنید سعی کنید از اندازه سالن سخنرانی وضعیت قرار گرفتن صندلی ها نور تعداد تقریبی هزار مدت برنامه سخنرانان دیگر و مجری برنامه آگاهی داشته باشید اگر برنامه شما همراه با نشان دادن اسلاید است سعی کنیم پروژکتور لپ تاپ طلق شفاف و سایر وسایل مورد نیاز خودتان را آماده کنید و از سالم بودن آنها مطمئن شوید همچنین روش بکارگیری ابزار را هم از قبل تمرین کنید.

ده نکته موثر در ملاقات ها

اگر برای نخستین بار با فردی آشنا می شوید و با او قرار ملاقات می گذارید سعی کنید ۱۰ نکته زیر را رعایت کنید تا در نظر ایشان خوشایند و در عین حال خردمند جلوه کنید.
۱ _از تبدیل گفتگو به مصاحبه خودداری کنید. بیشتر افراد اولین قرار ملاقات را به یک مصاحبه شغلی تبدیل میکنند و همان سوالات قدیمی و خسته کننده را می پرسند که مطمئنا ۱۰۰ بار آنها را شنیده است با اجتناب از سوالاتی ً هر کسی بیش از نظیر “چند سال دارید” “کارتون چیست” “چند تا خواهر و برادر دارید” خود را از سایر افرادی که تاکنون با آنها برخورد کرده است جدا می کنید راه دستیابی به یک گفتگوی جالب تر را هموار می سازید.
۲ _گفتگو را هدایت کنید. اگر احساس کردید که مکالمه به سمت مسائل حذف کننده کشیده میشود مثلا هنگام صحبت کردن در مورد مسائل کاری به راحتی مسئولیت آن را بر عهده بگیرید و بگویید “کافیه اجازه بده در مورد مسئلهای جالب تر صحبت کنیم” چنین کاری می تواند به سرعت یک بحث خسته کننده و قرار ملاقات ملالآور را به یک گفتگوی مهیج تبدیل کند
۳ _ارتباط چشمی برقرار کنید. مطمئن شوید که به چشم های گیرای طرف مقابل نگاه میکنید, و این ارتباط را به مدت نسبتا زیادی برقرار نگه میدارید این کار نشان میدهد که شما انسان مطمئن و بی پروایی هستید, می دانید که این از زندگی خود چه می خواهید. علاوه بر آن نشان می دهد که برای ارتباط با او علاقه مند هستید و برای شخصیتش احترام قائل می شوید.


۴ _در مورد مسائل روز صحبت کنید. شما خوب میدانید همه افراد در نشست ها یا تلفن های خود در مورد مسائل روز بحث میکنند و از این عمل لذت می برند و هیچ کاری از این کار خسته نمی شوند گفتگو پیرامون مسائلی که برای دیگران جالب و سرگرم کننده یا آموزنده است باعث میشود که شما نیز در نظر آنها جالب و جذاب جلوه کنید.
۵ _با همه مهربان باشید. هنگامی که شما با خدمتکار راننده ماشین و یا مغازه دار صحبت میکنید او تمام گفته های شما را زیر نظر دارد آنها را به دقت گوش میدهد و بر اساس آن ها درباره شما قضاوت می کند با همه با خوشرویی صحبت کنید تا متوجه ارزش و اعتبار شما بشوند.
۶ _سرزنده و شوخ طبع باشید. همه افراد از انسانهای فعال و پویا و با نشاط و شوخ طبع و عاقل خوششان می آید تا بتوانند , اوقات خوشی را با آنها داشته باشند سوال پرسیدن در مورد علایق شخصی افراد یکی از راه های شروع یک بحث داغ و سرگرم کننده به شمار می رود.
۷ _از بس در مورد مسائل پیچیده پرهیز کنید منظور در مورد موضوعاتی نظیر سیاست است اگر در مورد این چنین مطلبی صحبت کنید تنها مشکلات را به جمع خود دعوت کرده اید پس بهتر است آنها را برای زمان دیگری نگه دارید. مگر این که از قبل تشخیص داده باشید به این زمینه ها علاقه مند است.
۸ _درموردسکوت ها نگران نباشید. هنگامی که بتوانید از سکوت حاکم بر جمله لذت ببرید بدون شک می توانید به طرف مقابل از هر زمان دیگری نزدیکتر شوید شما مجبور نیستید که تمام مدت صحبت کنید دفعه آینده که حرفها تمام شده و سکوت برقرار می شود آرام باشید و اجازه دهید کسی که بحث را مجددا به جریان میاندازد طرف مقابل شما باشد با این کار به او نشان می دهید که شما با خودتان راحت هستید و سبب می شود تا او نیز با شما احساس راحتی بیشتری کند.
۹ _سعی کنید در طرف مقابل تاثیر گذار باشید. انسان ها دوست دارند به جای تاثیر پذیری یک طرفه تعامل داشته باشند بنابراین متواضع باشید و اگر چیزی دارید که باعث تاثیر گذاری می شود، اجازه دهید تا دیگران آن را کشف کنند و یکدفعه تمام مسائل را رو نکنید به خاطر داشته باشید که تواضع و فروتنی، شما بیش از هر مطلب دیگری افراد را تحت تاثیر قرار می دهد.
۱۰ _از پرسیدن سوالات نابود کننده پرهیز کنید چرا؟؟ به این دلیل که پرسیدن چنین سوالاتی نشان میدهد، که شما فاقد اعتماد به نفس هستید به نظر بسیاری از روانشناسان چگونگی سوالاتی که از خود و دیگران در لحظه لحظه زندگی و هنگام بروز احساسات ناخوشایند می پرسیم تاثیر به سزایی در ادامه و بهبود روند زندگی ما دارند، و هر سوالی با پاسخهای متفاوتی از سوی زندگی همراه می باشد ، پس از پرسیدن ها باید سنجیده و صیقل یافته باشند.

روش های گفتگوی دوستانه

اگر به دنبال مذاکره و گفت و گو لذت بخش دوستانه و کارساز هستید، باید بدانید که این کار مستلزم تمرین و ممارست و تلاش فراوان است. بدون برقراری گفتگوی هماهنگ، تقریبا حل کلیه مشکلات و کشمکش های خانوادگی و غیر خانوادگی ناممکن می نماید اگر شما دچار مشکلاتی در برقراری مذاکره هستید و به دنبال کمک می گردید، یا در پی چند توصیه مفید می باشید، مطالب زیر را به دقت مطالعه و عمل کنید.
۱ _به خاطر داشته باشید که در یک بحث دوستانه قرار نیست کسی برنده شود، اگر در نهایت به نتیجه قابل قبول برای هر دو طرف نرسیدید ،پس هیچ یک از طرفین پیروز تلقی نمی شوند سعی کنید به (برنده_ برنده) بیندیشید، نه (برنده _بازنده).
۲ مصالحه و سازش از بهترین ابزارها برای برقراری گفتگوی سالم به شمار می روند، پیش از اینکه بخواهید در مورد مشکلات خود به بحث بنشینید بر روی تمامی روشهای ممکن در حل مشکلات خود، به دقت فکر کنید. باید بیشتر بر روی روشهای تمرکز کنید که با توسل به آنها بتوانید مشکلات را به یک درک دوجانبه رفت نمایید.
۳ _وقتی که زمان بحث کردن در مورد موضوعات حساس فرا می رسد، سعی کنید با دید مثبت پیش بروید به جای اینکه یکدفعه شروع کنید به مشاجره و جدل، گفتگو را طوری آغاز کنید که هر یک از حاضرین به رشد و ارتقا دست پیدا کنند بعد بپرسید در چه موردی علاقه دارید گفتگو کنیم؟ آیا دوست دارید در مورد پارهای از مسائل که موجب بهبود وضعیت خودتان می شود با هم صحبت کنیم؟ در صورت موافقت بهتر است که ابتدا از مسائل مثبت شروع کنید و بعد کم کم به سمت مسائل جدی تر تغییر مسیر دهید.
۴_ به او منتقل کنید. باید کاری کنید که او به حرف های طرف مقابل به دقت گوش دهید و بازتاب فکری خود را مستقیماً مطمئن شود شما حرف هایش را درک می کنید اگر از عبارت ” چیزی که من از تو شنیدم این است که…” استفاده کنید، یکی از بهترین راه هایی است که به به واسطه آن می توانید مطمئن شوید که منظور طرف مقابل را به درستی درک کرده اید.
۵ _برای رسیدن به نتیجه تردیدی به دل راه ندهید. اگر بحث شما بیش از اندازه هات شود به راحتی می توانید آن را متوقف کنید همچنین اگر از دایره منطقه خارج شد، بهتر است ادامه آن را به زمان و مکان دیگری که تصور می کنید ممکن است نتیجه بهتری بگیرید، موکول کنید.
۶ _مطمئن شوید که حرکت اعضای بدن، حالت چهره، و تن صدای تان، با پیغامی که قصد داری به طرف مقابلتان منتقل کنید، در یک راستا قرار دارند. یکی از پژوهش های اخیر حاکی از این مطلب است که ۵۵ درصد از منظور باطنی شما به وسیله حالت صورت و حرکات اعضای بدن به طرف مقابل منتقل می شوند. این در حالی است که تنها ۷ درصد از مفاهیم احساساتی به صورت شفاهی قابل انتقال می باشند.
۷ _صادق باشید و حرف های خود را به طور مستقیم بیان کنید و در موضوعات عینی با هم بحث بپردازید. اگر وارد مشاجره ای شوید که در آن هدف خود را معین نکرده باشید، مطمئن باشید که به نتیجه دلخواه و کارساز نخواهید رسید.


۸ _اگر تصور می کنید که نمی توانید به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید، حداقل سعی کنید بحث را با یک جمله مثبت به نیز در مورد این پایان برسانید مثلا  “خوشحالم که هر دو توانستیم احساساتمان را با هم در میان بگذاریم” ، “بهتر است بعدا در باره ی این مطلب با هم گفتگو کنیم تا به راه حل بهتری برسیم”.

۹ _هیچ کاری نکنید با لحن تند شروع به تحقیر طرف مقابل نمایید. عقاید طرف مقابل را بی ارزش فرض نکنید به هیچ گاه او را به تمسخر نگیرید. در عوض، به دقت به حرفهای او گوش دهید و بعد به دلیل مخالفت یا موافقت خود را با برهان و منطق رعایت کامل احترام با او در میان بگذارید.
۱۰ _ادامه صحبت خود را در زمینه ای که بحث و گفتگو می کردید، رها نکنید اگر در حال صحبت کردن در مورد مسائل و مشکلات مالی هستید و ناگهان بحث های احساسی دیگر به میان کشیده می شوند، باید بدانید که شما تنها در هر زمان می توانید بر روی یک موضوع خاص تمرکز کنید، در غیر این صورت نه تنها به راه حل نمی رسید بلکه پرخاش و نزاع نیز به وجود خواهد آمد.
۱۱ _از حضور نفر سوم مطلع نسبت به موضوع و امین و مورد قبول دو طرف استفاده کنید. گاهی اوقات شاید لازم باشد از یک نفر سوم کمک بگیرید تا بتوانید به طور موثر با هم گفتگو کنید. یک مشاور و یا روان درمانگر یا معتمد ریش سفید خانواده، می تواند مشکلاتی را که حل آنها به نظر شما غیر ممکن می آید به راحتی از میان بردارد.

در کلام آخر

سخندان پرورده پیر کهن
بیندیشید آنگه بگوید سخن
مزن تا توانی به گفتار دم
نکویی گوی گر دیر گویی چه غم
بیندیش و آنگه برآور نفس
وز آن پیش بس کن که گویند بس
به نطق آدمی بهتر است از دواب
دواب از تو به گر نگویی ثواب
سعدی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × سه =

توسط
تومان