تخفیف 105.000 تومانی در دوره تصویری عزت نفس و خوشبختی!!!

۶ پایه اصلی موفقیت از دیدگاه جیم ران

۱)تنها وقتی زندگی تغییر می کند که فکرتان و خودتان تغییر دهید.

خیلی از افراد فکر می کنند در زندگی فقط باید سخت کارکنند.سوال پیش می آید آیا سخت کار کردن اشتباهه؟ اینکه سخت کار کنی اشتباه نیست, اولین ستون موفقیت اینه که بیشتر از کارت باید روی خودت وقت بگذاری.برای رشد همه ی موجودات یک حد و مرز وجود داره ولی فقط انسان می تونه از این قاعده مستثنی باشه. مثلا یک درخت تا چقدر می تونه رشد کنه؟ فقط تا جایی که براش تعریف شده. ولی انسان ها موهبتی دارن به نام اختیار .

انسان ها می تونن انتخاب کنن که تو مسیر کمال قدم بردارند و یا به سمت پوچی بروند. پس چرا نباید تمام تلاشت رو بکنی تا مسیر ترقی و پیشرفت خودتو پیدا کنی؟ بسیاری از افراد تسلیم می شن . و زمانی که فکر میکنند گیر افتادن و راهی برای نجات ندارن ,برای همین تسلیم می شوند. اوضاع فقط وقتی عوض خواهد شد که خودت عوض کرده باشی. یک دقیقه با خودتون فکر کنید شما الان چه چیزی را باید عوض کنید؟ تا زندگی تون عوض بشه؟ اگر می خواهین مثل چیزی که الان هستی بمونی و به راهت ادامه بدی مطمئن باش هیچ چیز توی زندگیت تغییر نمی کنه.

 

۲)یک زندگی سالم داشته باش.

باید بدانی دنیای بیرون تو و شرایط پیرامونت , بازتاب دهنده ی خوبی هایی است که در درون تو است. سلامت از سه بعد تشکیل شده است.وقتی صحبت از سلامتی پیش می آید اکثر مردم فقط به بعد سلامت جسمانی فکر می کنند.موضوع سلامت فراتر از این ها است.در واقع سلامت یک فرد از سه جز تشکیل شده: جسم , روح و روان. این ها سه بعد سلامت کامل هستند.

همه ی ما جسم داریم. اما علاوه بر اون دارای روان هم هستیم که در واقع همون هوش و احساسات و اراده ی ماست. غیر از این دو , روحی داریم که می تونه به فراتر از این جهان سفر کنه, و این قسمت جاودانه هویت ماست. مشکل اصلی ما این جاست که اکثر مردم فقط روی یکی از این سه قسمت تمرکز می کنن.برای داشتن سلامت کامل باید به هر سه بعد توجه کرد , چون اونها لازم و ملزوم همدیگه ان.

متاسفانه بعضی از مردم فقط روی سلامت جسمی شون کار میکنن. البته داشتن سلامت جسمی برای ما خیلی واجبه و نمی خوام بگم که مثل بعضی از مردم باید از تندرستی غافل شویم. تا حالا دیدین بعضی ها از حیوون خونگیشون بیشتر از خودشون مراقبت میکنن؟ حیووناشون مثل برق و باد می دوون ولی خودشون اگه بخوان از پله های یه ساختمان بالا برن به هن هن می افتن. خیلی ها هم هستن که مراقب سلامتی جسمی خودشونن ولی از دو بعد دیگه غافلن.

یک عده از جسمشون مراقبت میکنن ولی از روح و روانشون غافل می شن. یک عده فقط درگیر مسائل ذهنی و روانشون می شن و به جسم و روحشون بی توحهی می کنن و ی عده هم به قدری درگیر مسائل معنوی و توجه به روحشون میشن که جسم و روانشون رو فراموش میکنن.بهترین شیوه ی زندگی و رسیدن به نتیجه مثبت زمانی اتفاق می افته که تعادل بین این سه بعد رو حفظ کنیم.الان از خودت بپرس, به نظرت توی زندگیت تونستی این تعادل حفظ کنی؟

۳)موهبت  روابط

زمان , تلاش و تخیل باید همواره با یکدیگر باشند تا رابطه ای بتواند رشد کند و شکوفا گردد.بزرگترین هدیه ای که خداوند متعال به ما داده , موهبت روابط با بقیه ی انسان هاست. شاید گاهی رابطممون با دیگران با مشکل مواجه بشه ولی در نهایت باعث لذت و آرامش در زندگی می شن. روابط می توانن نشون دهنده ی برترین زیبایی های زندگی و باعث رشد و تعالی انسان باشن و این قدرت رو هم دارند که تلخ ترین و پست ترین بعد زندگی انسان رو شکل بدن, بستگی به این داره که تو از روابطت برای خودت چه چیزی بسازی.

خانواده و عشق شما باید مثل یک باغ پرورش داده بشن. زمان, تلاش و تخیل باید به صورت مدام  در کنار یکدیگر باشن تا رابطه ای رشد کنه و در نهایت به سر انجام برسه.روابط پایه و اساس وجود ماست.باید به بهترین نحو ممکن اون ها رو پرورش بدیم. وقتی روی تخت منتظر رسیدن مرگ هستی, تنها چیزی که میخوای اینه خانوادت کنارت باش و تو رو برای رفتن به سفر بدرقه ات کنن.باید عاشق روابطت باشی .مانند یک باغ زیبا باید آن را پرورش داد .علف های هرز آن را چید و با کمی مراقبت به یک باغ زیبا تبدیل خواهد شد.

موفقیت راحت به دست نمی آید . اگر دنبال راه های آسون باشی , چیز زیادی به دست نمیاری. به خصوص چیز های با ارزش رو. دارایی های با ارزش رو فقط با سختی زیاد میشه به دست اورد. به همین دلیله که همه ی آدمها نمی تونن چیز های ارزشمندی تو زندگی شون داشته باشن. اگه میخوای با کسی رابطه ای داشته باشی , باید براش زمان بگذاری و زمان هم که صرف می کنی باید با کیفیت مطلوبی باشه.هرچه زمانی که اختصاص می دی بیشتر و با کیفیت تر باشه, رابطه خیلی بهتر و قوی تر میشه.با انجام کارهای مختلف و پذیرفتن مسئولیت بیش از حد , وقت کمی برای ایجاد رابطه خواهی داشت.

۴)تحقق اهداف

دلیل اصلی تعیین هدف این است که بتوانی در مسیر رسیدن به آن خودت را بسازی.اهداف تون بنویسید.این کار د.و فایده دارد: اول اینکه باعث میشه به هدفت بیشتر فکر کنی و ذهنت بیشتر باهاشون آشن میشه, چون برای نوشتن باید به ذهنت مراجعه کنی. به خاطر همین این کار شروع خوبی برای تعیین هدف ها به حساب میاد. دومین دلیل اینکه قدرتی در نوشتن اهداف وجود داره که باعث میشه اونها تحقق پیدا کنن. بنظرم بهترین کاری که می تونی بکنی اینه که صد خواسته ای که قبل از مرگت می خوای بهشون برسی رو بنویس.

فکر کردن دراین مورد که خواسته هات چی هستن خیلی اثربخشه.البته باید روند تصمیم گیری برای رسیدن به اون ها رو در نظر داشته باشی, و مراقب باشی که چه آرزو هایی داری , چون با نوشتنشون به اونها می رسی.چون ذهن تو از این به بعد شناخت آگاهانه ای از آرزوهات پیدا میکنه, و به کار می افته تا هر طور شده به اون ها برسه . پس این باید اولین هدفت باشه. صدتا از اهدافت رو بنویس.

دلیل اصلی تعیین اهداف فقط این نیست که باعث بشه بتونی به اون ها برسی , بلکه چیزی که هدف گذاری از تو می سازه مهمه. در واقع توی این مسیر شخصیتت ساخته میشه که این خیلی ارزشمدتر از رسیدن به خود هدفه. نیروی اراده برای تغییر, خیلی هیجان انگیزه. شاید نتونی سرنوشتت رو یک شبه عوض کنی , اما مسیرت رو چرا. اول از همه با تغییر مسیرت شروع کن . قرار نیست که همیشه جایی باشی که الان هستی. مقصدت رو تعیین کن و برنامه ریزی کن تا بهش برسی.

هدف های دراز مدت و هدف های کوتاه مدت یا خرده هدف برای خود تعیین کنید.نکته ی مهم اینجاست که هر کدوم از این خرده هدف ها, باید تو رو به سمت هدف اصلی هدایت کنه.فقط تصمیم بگیر چه کار می خوای بکنی و بعد اون رو شروع کن.این یکی از بزرگ ترین و قدرتمند ترین روش های موفقیت در زندگیه.

۵)مدیریت زمان

در هر روز موقعیت های بسیاری به وجود می آید اما تنها یکی از آنها بهترین فرصت است.زمانی روزت رو آگاهانه پشت سر می گذاری که بتونی به بهترین شکل ممکن اون ها رو طی کنی, هر روز موقعیت های زیادی برای آدم شکل میگیره اما فقط یکی از اونها بهترین موقعیته, و بهترین موقعیت هم اونه که هم راستا با اهداف کلی تو باشد. تو باید زمانت رو صرف بهترین فرصت ها بکنی و روی اون ها تمرکز کنی.تا حالا شده که روزت رو اینجوری بگذرونی؟

اکثرا میگن خیر و روزها رو فقط جوری میگذرونن که مطمئن باشن ی پولی در اوردن که بتونن با آن از عهده ی مخارج و صورتحساب ها بر بیان. این همون اتلاف زمانه که اکثر مردم گرفتارش هستن. به جای اینکه تمرکزشون رو روی اصلی ترین موضوع بذارن, بیشتر زمان خودشون صرف روز مرگی میکنند. روزمرگی , ستمگرترین اربابه که اگه بهش فرصت بدی تو رو برده ی خودش می کنه.بنابراین بهتره که آدم مدیریت زمان داشته باشه و زندگیش رو بر اساس سلائق و خواسته های خودش برنامه ریزی کنه تا بتونه ارباب زمان بشه , نه برعکسش.

اگه برای خودت طرح و برنامه ی زمانی نداشته باشی , مطئمن باش کسای دیگه ای برای وقتت برنامه ریزی می کنن. فکر میکنی آدمهای دیگه چه برنامه ای می تونن برات داشته باشن؟

۶)همنشین هایت را از بهترین آدم ها انتخاب کن

با کسانی که قناعت بهانه ای برای تنبلی شان است دمخور نباش. چونکه مانع رشد تو و بهانه ی تو برای قناعت و تنبلی خواهند شد. با کسانی مراوده کن که آرزو های بزرگی در سر دارند و برای رسیدن به آن تلاش میکنند.بهترین آدم ها رو دور خودت جمع کن.البته در نهایت نتیجه ی مراوده با بهترین آدم ها, داشتن بهترین چیزها میشه.تو باید اطرافت رو پر از آدم های برنده و موفق کنی که ارزش ها و مهارت هایی که تو دنبالشون هستی رو دارن و باهاش زندگی می کنن.آدم هایی که در اطراف تو هستن ,تاثیر بسیار شگرفی روی سرنوشت تو دارن. اون ها این قدرت رو دارن که تو سرنوشتت تاثیر بذارن.

آدم بایددائم در حال پرسیدن این سوال از خودش باشه که چه افرادی در اطراف من زندگی میکنن؟ تاثیر اونها روی من چیه؟ چقدر روی کتاب خونی من تاثیر میگذارند؟ باعث میشن چه چیزهایی رو مطالعه کنم؟ و یا چه تفریح هایی رو انجام بدم؟ روی افکار من چه تاثیری میگذارن؟و اینکه باعث می شوند من چه تغییری تو زندگی داشته باشم و تو چه مسیری رشد داشته باشم؟در نهایت ,بعد از همه ی این سوال ها باید از خودت بپرسی که جواب همه ی اینها خوب بود یا نه؟

هر رابطه می تونه تاثیرات مثبت, خنثی یا منفی روی آدم داشته باشه.بنابراین خوبه که آدم مدام درحال بازنگری و دقت کردن به رابطه ها و تاثیرات شون باشه.باید آدم هایی که باهاشون رابطه داری رو به سه دسته تقسیم کنی: کسایی که باید باهاشون قطع رابطه کنی, کسایی که روابطت با اون ها رو باید محدود کنی و در نهایت کسایی که باید باهاشون رابطه ی بیشتر برقرار کنی.

روابط اجتماعی هم می تونه به همین شکل باشه. از خودت بپرس که چقدر اگه با دوستات وقت بگذرونی تا در نهایت اون کسی بسی که می خوای؟ اگه جوابش این بود که همش وقت تلف کردنه پس باید باهاشون قطع رابطه کنی. زندگی گاهی اوقات پیچیده میشه. بعضی وقت ها ما با تصمیمات سختی رو به رو میشیم و اگه اون تصمیمات رو نگیریم برای آینده مون گرون تموم میشه.

لازمه ی جذب دوستان جذاب اینه که قبلش خودت جذابیت داشته باشی. مثلا برای داشتن دوست خوش قول نیازه که خودتم اهل وفای به عهد باشی . قبل از هر چیزی باید بتونی روی خصوصیات مثبت خودت کار کنی. این طوری می تونی کسانی رو که مثبتن جذب خودت بکنی.

درکلام اخر

برای خواندن بقیه ی اصل های موفقیت مقالهی بعدی ما رو دنبال کنید.

هرم مازلو چه کاربردی دارد؟
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =

توسط
تومان