تخفیف 105.000 تومانی در دوره تصویری عزت نفس و خوشبختی!!!

۷ راز مهم داشتن حال خوب


باید بدانیم حال دلمان چگونه است. زندگی ما مانند چرخی است که دور میخورد، باید پره های این چرخ منظم بچرخد، قدیمی ها دعا قشنگی داشتند، دعا میکردند چرخ زندگیت بچرخه. چرخ زندگی قسمت های متعددی دارد: رشدشخصی، تندرستی، پول، شغل، خانواده، روابط، زندگی اجتماعی، معنویت.

تعریف حال خوب چیست؟

خوب بودن یا در واقع حال خوبی داشتن، آرزوی همه آدم هاست. اما پیش از اینکه به خوب بودن و خوب شدن فکر کنیم باید بدانیم چه چیزهایی به چه شکل و به صورت پایدار، حال ما را خوب می کند. همه ی ما کم و بیش این جمله را به زبان آورده ایم یا شنیده ایم که ” حال ما خوب است اما تو باور نکن”! حالا برای آنکه به حال خوب باورپذیری برسیم باید چه کار کنیم؟ پاسخ نه پیچیده است و نه دشوار. پاسخ ساده و نزدیک است ما می بایست بیش و پیش از هر فکر و یا عملی، خودمان را به خوبی تعریف کنیم و سالم و سلامت دیدن را بیاموزیم.

شما خوب بودن را در چه چیزی می بینید؟ اگر جیب پر پول و حساب بانکی قابل ملاحظه ای داشته باشید حالتان خوب می شود؟ آیا اگر برای کودک بی پناهی، سقفی فراهم آورید از زندگی تان راضی خواهید بود؟ بی تردید پاسخ ما به این پرسش ها متفاوت است؛ زیرا خوبی و بدی همچون بسیاری تعابیر دیگر از مقولات نسبی هستند. چه خوب است که خوب بودن را از زاویه ی دید آدم های مختلف در اقصی نقاط این جهان ببینیم تا منظری که پیش چشم ما گسترده می شود شمولیت بیشتری داشته باشد و به نگاهی چند بعدی تربرسیم.

هیچ وقت خوبی را از نگاه یک شاعر دیده اید؟ سهراب سپهری ، شاعر سادگی و بعدازظهرهای تابستان، شاعر خوب کاشان می گوید:” ساده باشیم چه در باجه ی بانک چه در زیر درخت” سپهری سادگی را همچون یک دستورالعمل برای انسان خوب تجویز می کند؛ نسخه ای کارآمد و تاثیر گذار. میکائو اوسوئی یا همان استاد اوسوئی ژاپنی ها که اغلب آنرا بزرگ معلم اخلاق می خوانند، حال خوب را چنین تعریف می کند:

چطور ضمیر ناخودآگاه مان را برنامه ریزی کنیم؟

” امروز عصبانی نباش امروز نگران نباش امروز با خودت و با دیگران مهربان باش امروز با خودت و با دیگران صادق باش امروز از جان و دل کار کن خوب خواهی بود.” سخنان او در نگاه نخست به غایت ساده اند. اما کیست که بتواند زندگی را چنین سهل ممکن کند؟ اریک امانوئل اشمیت، نویسنده ی شهیر فرانسوی از زبان یکی از کاراکترهای داستان هایش جمله ای کلیدی در این زمینه بیان می دارد: ” اگه عذاب وجدانت رو کم کنی یا حداقل سبک کنی حالت خوب میشه، خو ب خوب!”

خوب و داشتن احساس خوب نسبت به خود از جمله مهمترین عوامل برای پیشبرد زندگی فرد، اجتماعی و شغلی است. وقتی که شما حالتان خوب باشد و وجود خودتان را با تمام کم و کاستی ها، تمام و کمال بپذیرید و از آن لذت ببرید میتوانید تا حدود زیادی در تمام جوانب زندگی موفقیت رو پیش روی خودتان ببیندید. به شما میگوییم که چگونه با ۷ روش موثر و ساده حال خوبی داشته باشید.

 

 

۷ روش موثر در داشتن حال خوب

۱ -یاد بگیرید که احساساتتان را تخلیه کنید.هرگز احساساتتان را سرکوب نکنید و به درون نریزید. اندوه های خود را با آدمی قابل اطمینان مطرح کنید. به خاطر داشته باشید که احساساتی که بیان شده  اند دیگر به همان اندازه گذشته ناخوشایند نیستند.

۲ -نه گفتن را بیاموزید.هرچه پاسخ منفی شما به انتظارها و درخواست های نامعقول دیگران برایتان آسان تر شود، احساس عزت نفستان افزایش خواهد یافت. زمانی هم که تقاضای معقول پاسخ مثبت می دهید هم در مورد خودتان و هم در مورد طرف مقابل احساس بهتری خواهید داشت.

۳ -تمرین کنید که مثبت و امید دهنده باشید.هرگاه واژه ای امیدوارکننده به دیگران اهدا کنید نه تنها احساس بهتری خواهید داشت بلکه شخصیت مثبت خود را نیز قوام بیشتری خواهید بخشید.

۴ -به جنبه معنوی زندگیتان توجه کنید. آرام باشید.ساکت نشستن را تمرین کنید. به ندای درونتان گوش کنید. به چیزهایی بیندیشید که صلح، زیبایی و آرامش را به زندگیتان به ارمغان بیاورند. برای یافتن مسیر معنوی خاص خودتان تلاش کنید.

۵ اتفاقی که زندگیت رو دگرگون میکنه

۵-شبکه های اجتماعی تان را مدیریت کنید. طبق آماری که محققین بدست آوردن، اگر شما بین ۲۰ تا ۴۰ سال سن دارید،احتمالا روزانه حداقل دو ساعت زمان صرف گشت و گذار یا حتی کار در شبکه های اجتماعی میکنید پس شبکه های اجتماعی تان را پر کنید از انگیزه های مثبت، صفحاتی از چیزهایی که دوست دارید و حس خوبی به شما میدهند، صفحات آموزنده و اطلاع رسانی های کاری، اخبار را از شبکه های اجتماعی تان حذف کنید.مانند پیچ اینستاگرام انگیزشی یا کانال تلگرام انگیزشی.

۶-شماره تلفن های بیخودی را دور بریزید.  یکی از روش های جالبی که میتواند به شما انگیزه بدهد، صحبت با افرادی است که از شما بهترند یا کاری که شما در آن خوب عمل نمیکنید، آنها خوب عمل میکنند.شما از این افراد الهام میگیرید و این خوب است.شروع کنید به شخم زدن لیست شماره تماس هایی که دارید. اگر فامیل درجه یک ها را نگه میدارید، ببینید کدامیک از افرادی که لیست مخاطبین شما هستند، عملکرد بدی نسبت به شما دارند، نتایج ضعیفی در زندگی بدست آورده اند و افراد شکست خورده هستند؟ آنها را حذف کنید.

وقتی میخواهید انگیزه پیدا کنید، خودتان را با افراد با انگیزه، موفق و قدرتمند باید احاطه کنید؛ در غیر این صورت خیلی وقت ها هم صحبت های شما افراد ضعیف و شکست خورده خواهند بود که نه تنها کمکی به شما نمیکنند بلکه جلوی موفق شدن تان را هم میگیرند.

۷-محل های مثبت و ارزشمندی برای وقت گذراندن پیدا کنید.  باید عادت کنید خودتان را در محیط و شرایط رشد قرار دهید. زمان شما محدود و ارزشمند است و به عنوان یک کارآفرین یا فرد موفق، باید بهترین سرمایه گذاری را بر روی زمان تان بکنید.بازگشت سرمایه یا انرژی، معیار سنجش سرمایه گذاری تان است.چقدر اینجایی که هستید و زمان تان را در آن سرمایه گذاری میکنید، برای شما بازگشت انرژی یا زمان دارد؟ برای مثال اگر وقت تان را در یک شرکت خوب، با محیط و کارمندان نخبه بگذرانید، در آینده سرمایه شما بازگشت خوبی خواهد داشت و پیشرفت زیادی و سریع تری در کارتان میکنید.

رابطه عزت نفس و خوشبختی

اما اگر پارک سر کوچه تان را برای گذران وقت انتخاب میکنید یا قهوه خانه،به نظرتان در آینده عایدی از این سرمایه گذاری بدست می آورید؟ قطعا خیر…آقای امر الله احمدجو در این زمینه مقاله ی جالبی نوشتن:آدم برای اینکه بتواند حال خوبی داشته باشد اول از همه نباید حال خودش را بد کند. باید برسد به نقطه صفر و از تحمیل کردن حال بد به خودش دوری کند. روی نقطه صفر که بود میتواند سعی کند تا وارد حیطه حال خوب شود. این حال خوب هم البته تعریف دارد. خوشحالی تعریف دارد. فقط این نیست که هار هار بخندی و جوک بگویی و لذت معمولی و سطحی داشته باشی. این یک تعریف سطحی از حال خوب است.

حال خوب در درجه اول برای آدم خوب است. پس اول باید سعی کنیم آدم خوبی باشیم. برای آدم خوبی بودم هم باز اول از همه باید احساس کنیم کار و وظیفه و مسئولیتی که روی دوش ماست، هر مقدار و در هر سطحی، به خوبی انجام میدهیم. با دقت و جدیت و همت. این تازه میشود مقدمه پیدا کردن حال خوب. مرحله بعد سعی کنیم آدم خوبی باشیم. این آدم خوب بودن هم تعریفش مشخص است. خاص و عام میدانند باید چه ویژگیهایی داشته باشی که به تو بگویند آدمی خوبی هستی.

بعد از طی کردن این مقدمات باید از وقتمان درست استفاده کنیم. برای استفاده درست از وقت هم باید بپذیریم که برخی مسائل از حیطه اراده ما خارج است.پس وقتی قدرتی برای تغییر این مسائل نداریم باید رهایشان کنیم و معطلش نشویم و برویم سراغ مسائلی که در اراده ماست. مسائل و مشکالتی که قدرت حلش را داریم. اینجا هم باید با روی خوش، مشکالت و مسائل را شناسایی کنیم و و راه حل درست را برایشان انتخاب کنیم. اما مهمتر از همه این است که باید بخواهیم آدم خوب و خوش اخلاقی باشیم.

و در کلام آخر

حال. خوب بودن و حال خوب داشتن را از نگاه خود تعریف کنید و به طرف آن قدم بردارید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 19 =

توسط
تومان